Автор: в Харчування
1 комментарий

Хто не знає про воду з лимоном? Про неї знають усі! А більшість не тільки знають, але і активно вживають на постійній основі, починаючи свій день з цього напою. У данній статті ми розглянемо твердження, що стосуються лимонної води. Чи підкріплені ці твердження наукою або це просто черговий тренд-пустушка? Розібратися з цим питанням нам допоможуть фахівці з канадської дослідницької організації Examine.

Отже, вважається, що вода з лимоном має купу чудодійних властивостей. Ось кілька наших «найулюбленіших»:

Твердження 1. Вода з лимоном виводить токсини з організму

Подібні заяви щодо детоксикації свідчать про неправильне розуміння фізіології людини.

У мишей антиоксидант лимонен, що у високих концентраціях міститься в лимонах, швидше за все, насправді допомагає виводити токсини. Але необхідні для цього дози лимонену та інших компонентів лимону поки невідомі.

Ідея про те, що нашому організму необхідний детокс, не має під собою підстав, оскільки печінка сама чудово справляється з токсинами. Найкраще, що ми можемо зробити для печінки – харчуватися різноманітно, їсти більше овочів і фруктів, а також не зловживати алкоголем.

Висновок: Не забувайте, що описаний вище ефект лимонену спостерігався в дослідженнях на мишах. А те, що працює на мишах, не можна автоматично переносити на людей.

Твердження 2. Лимонна вода бадьорить та освіжає

Важкий дефіцит вітаміну С, також відомий як цинга, супроводжується серйозними емоційними порушеннями. Тому лимони колись використовувались у якості профілактичного засобу для моряків у далеких плаваннях. За попередніми даними деяких досліджень прийом вітаміну С може поліпшити настрій, якщо у людини є дефіцит цієї поживної речовини.

Але вода з лимоном – не єдиний і не найкращий спосіб отримання добовоі норми вітаміну С. Для того, щоб жінці отримати добову норму (75 мг), потрібно вичавити у воду 2 цілих лимона (спробуйте це випити). Таку ж кількість вітаміну С можна отримати, споживаючи всього 40 грам жовтого болгарського перцю, або 1 ківі чи 1 апельсин середнього розміру.

Висновок: немає прямих доказів, що саме лимонна вода може поліпшити настрій або додавати нам бадьорості. Подібні твердження засновані на дослідженнях, які вивчають не лимонну воду, а вітамін С і дію іонізаторів повітря. Тобто цими даними просто маніпулюють – вивчалося одне, а ефект присвоюють зовсім іншому.

Твердження 3. Лимонна вода допомагає травленню

Виділені з жовчного міхура в тонку кишку, жовчні кислоти відіграють роль в моториці кишківника. Також вони сприяють всмоктуванню жирних кислот і жиророзчинних вітамінів. Лимонний сік, судячи з усього, збільшує секрецію жовчних кислот. Але його вплив на травлення поки невизначений. Коли ми їмо жирну їжу, жовчний міхур виділяє необхідну кількість жовчних кислот. Якщо жовч не виділяється належним чином, тоді існує проблема, яку вода з лимоном не вирішить.

Також кажуть, що лимонна кислота в лимонному соці може поліпшити травлення, допомагаючи секреції шлункового соку. Але знову ж таки, якщо у людини є проблема з кислотністю  шлунку, йому слід звернутися до лікаря, а не сподіватися на «чудодійну» силу води з лимоном. Фактичний вплив лимонного соку на засвоєння поживних речовин і ступінь підвищення глюкози після їжі спеціально не досліджувалися. До того ж мова йде про можливе поліпшення всмоктування мікронутрієнтів (в теорії), а не про поліпшення травлення в цілому.

Висновок: можна припустити, що лимонний сік уповільнює транспорт шлункового вмісту в тонку кишку і таким чином допомагає стримувати різке підвищення рівня глюкози після їжі, а також покращує засвоєння поживних речовин. Але в даний час є мало доказів, що лимонна вода допомагає травленню.

Твердження 4. Лимонна вода захищає нас від закисляючих дієт

Ідея полягає в тому, що, роблячи кров занадто кислою, традиційна західна дієта сприяє розвитку різних захворювань, зокрема раку, діабету, остеопорозу і серцево-судинних хвороб. Але, на щастя, окремі продукти нібито допомагають повернути нашій крові потрібний pH.

Занадто високий (алкалоз) або занадто низький (ацидоз) рН крові дійсно небезпечні, навіть смертельні. Але за винятком випадків важкого захворювання або патологічного стану (рак, діабетичний кетоацидоз, печінкова недостатність, тяжке отруєння …), pH крові жорстко регулюється самим організмом. Навіть незначне відхилення від показника pH на рівні 7,35-7,45 є небезпечним станом. Тому кислотно-лужний баланс дуже суворо і швидко регулюється нирками, легенями та іншими органами і системами організму.

Висновок: організм людини без серйозних захворювань підтримує pH крові у суворо визначеному діапазоні і суттєво вплинути на цей показник ми не здатні.

Твердження 5. Лимонна вода сприяє схудненню

Чули про «детокс-дієти», які включають лимонну воду. На цих дієтах люди намагаються позбавити свій організм від токсинів, дуже бідно харчуючись (або повністю утримуючись від їжі) і вживаючи при цьому лимонну воду, часто змішану з іншими компонентами. Дійсно, на таких дієтах схуднення відбувається швидко. Але у перші кілька днів більшу частину втраченої ваги становитиме не жир у чистому вигляді, а вода. Подальше схуднення (за рахунок жиру і м’язів) пояснюється елементарним дефіцитом калорій, тобто недоїданням.

Вода з лимоном тут абсолютно ні до чого. Причина різкого схуднення – сильне недоїдання і практично повна відсутність вуглеводів. Синтезуючи глікоген (короткострокові запаси глюкози) в печінці і м’язах, організм зв’язує  його з трьома грамами води. Всього в організмі дорослої дівчини або жінки запасається близько 300 грам глікогену. При цьому кожен грам зв’язується з 3 грамами води, що в сумі дає 1,2 кг ваги. При нестачі вуглеводів в раціоні запаси глікогену виснажуються дуже швидко, особливо якщо людина тренується. В результаті буквально за кілька днів відбувається різка втрата ваги. Але як тільки ви відновите нормальне харчування, глікоген і вода повернуться на місце, а разом з ними повернеться і значна частина втрачених кілограм.

Деякі експерименти на мишах показують, що фітохімічні речовини в лимонній шкірці (але не в воді з лимоном) підсилюють «спалювання» жирних кислот і запобігають ожирінню. Але чи можна припускати хоч якийсь помітний вплив лимонного соку на людину?  Тільки в тому випадку, якщо вода з лимоном заміняє будь-який інший калорійний напій. Наприклад, солодку газовану воду, сік, а також чай або каву, якщо вони п’ються з цукром. Тільки в цьому контексті вода з лимоном може сприяти схудненню, але не за допомогою магічного ефекту, а за рахунок загального зниження калорійності раціону.

Висновок: лимонна вода не має унікальної користі для схуднення, але вона може допомогти скинути вагу, якщо заміняє будь-який інший калорійний напій.

Твердження 6. Лимонна вода запобігає застуді

Це твердження засноване на вмісті в лимоні вітаміну С. Проблема в тому, що вітамін С не знижує частоту розвитку простудних захворювань. Вітамін С може зменшити тривалість застуди, але тільки при постійному надходженні (тобто не тільки після того, як людина вже захворіла) і у дозі, яку важко отримати з лимона. У лимонах є не тільки вітамін С, а й інші хімічні речовини. Вони також можуть позитивно впливати на імунну систему. Дослідження на щурах показало, що лимонен і речовина гесперидин може позитивно впливати на імунітет.

Висновок: за даними, отриманими в дослідженнях на тваринах, деякі хімічні речовини в лимоні можуть допомогти у боротьбі з застудою. Але чи поширюються ці ефекти на людей, поки невідомо.

Твердження 7: лимонна вода допомагає проти каменів у нирках

Лимони містять значну кількість лимонної кислоти. З’єднуючись з кальцієм в нирках, цитрат (похідне лимонної кислоти) може запобігти утворенню і зменшити розростання як оксалатів, так і фосфатів кальцію. Хоча мінімальна ефективна доза цитрату для профілактики каменів невідома, але насправді, є хоч якісь підстави вірити цьому твердженню.

Висновок: через вміст лимонної кислоти лимони повинні запобігати утворенню каменів в нирках. Цей ефект не підтверджений в дослідженнях, але має під собою теоретичну основу.

ВИСНОВОК:

Чим небезпечна вода з лимоном?

Велика кількість лимонного соку призводить до ерозії зубної емалі. Щоб нейтралізувати кислотність зубного нальоту, можна жувати жувальну гумку без цукру. Також після пиття води з лимоном не можна одразу чистити зуби.

Лимон – це просто фрукт, а фрукти корисні.

Як і в будь-якому іншому фрукті, в лимоні містяться корисні фітохімічні речовини. Також цей фрукт відрізняється своєю кислотністю, високим вмістом цитрату і низьким вмістом цукру. Однак кількість вітамінів і мінералів, які ви отримаєте з лимонного соку, невелика. Що стосується заявлених ефектів і гучних тверджень, то вони базуються на дослідженні фітохімічних речовин, яких насправді дуже мало в лимоні. Практично всі твердження щодо чудо-ефектів води з лимоном не мають під собою підстав.

Загальний висновок щодо лимонної води:

  • Допомагає виводити токсини – БЕЗ доказів,
  • Бадьорить і освіжає – БЕЗ доказів,
  • Покращує травлення – БЕЗ доказів,
  • Допомагає не застудитися – БЕЗ доказів,
  • НЕ впливає на лужне середовище організму,
  • НЕ є причиною схуднення,
  • Захищає від каменів в нирках – МОЖЛИВО.

Тож не покладайся занадто на засоби з сумнівною ефективністю, а краще пий достатньо звичайної чистої води, харчуйся адекватно і різноманітно та не зловживай алкоголем — і з твоїм ШКТ, pH крові, нирками та імунітетом буде все в порядку. А щоб збадьоритися і тримати свою вагу під контролем, краще приходь тренити до  Дисципліни  — цей спосіб завжди діє безвідмовно 😉

Джерело: Examine, Lemon water: is it good for you?